субота, 28 жовтня 2017 р.

Колишній військовий будує храми із сірників


У Павлограді колишній військовий створює із сірників справжні архітектурні шедеври. Зокрема, «зводить» сірникові церкви, які вражають своєю схожістю з оригіналами. Звати майстра-самоучку Сергій Кулібаба. Ще у 2011 році він зробив мініатюрну копію Собору Спасо-Нерукотворного Образу. На створення точного аналога знаменитої церкви у Сергія пішло майже п'ять тисяч сірників і один рік роботи.

Його собор легко вміщується на невеличкому підносі. Висота сірникової церкви від низу до найвищої точки - приблизно 40 см. Всі деталі виписані з ювелірною точністю. «Майструвати свій храм я почав минулої весни, - розповів тоді авторові Сергій Кулібаба. - Сидів над ним увесь рік. І ось, лише днями закінчив. Робота ця трудомістка - дуже багато дрібних деталей потрібно виготовити, а потім відшліфувати, підігнати одну до одної, склеїти».

«У мене все пропорції в голові»

Сірниками павлоградський умілець захопився лише за два роки до нашої розмови. Казав, мовляв, спершу і уявити не міг, що так полюбить цю справу. «Мій батько, Володимир Олексійович, був конструктором-любителем. Досить відомим у місті. Він побудував дельтаплан і в 70-річному віці літав на ньому. Може, це в мене проявилися батькові гени?!» – міркував С. Кулібаба. Сергій - колишній військовий, на той час працював адміністратором в одній із приватних компаній Павлограда. Одного разу хтось із колег показав йому книгу - посібник для початківців із виготовлення різних сірникових виробів. І тут, каже він, його немов прорвало. Почав з маленької хатинки, потім виник цілий хутір в мініатюрі: українська хатка, колодязь, церква... Далі з-під рук аматора зросла сірникова копія його власної садиби.


Майстерність приходила з досвідом. У найбільш хитромудрих випадках спрацьовувала інтуїція. «Підручники? Жодного! - зізнавався умілець. - Я до всього йшов своїм шляхом, вчився на власних помилках. Розміри і пропорції підбираю на око, без лінійок і математичних розрахунків. У мене всі пропорції в голові!» Набір інструментів для виготовлення сірникових виробів у Сергій Кулібаби цілком нехитрий: кусачки, ніж, пінцет, клей ПВА, шкурка-нулівка, надфіль. Ну й, зрозуміло, сірники.

«Сірники використовую тільки рівненькі, не криві, з чіткими зрізами - тоді і стіни у майбутнього макета будівлі не будуть гуляти, - ділився секретом майстер. - Купую сірники кількома блоками. А тепер ще хлопці знайомі коробки мені приносять». У своїх виробах умілець використовує клей, каже, що він дозволяє більш точно відтворити макет оригіналу.

П'ять тисяч сірників і півлітра клею

Над сірниковими аналогами старовинних церков і сільських хат Сергій Кулібаба працював на дозвіллі. Рідні знали про його захоплення і підтримували ентузіаста. Копію храму Глибоцького павлоградець створював мало не в таємниці від близьких і друзів. Хотів зробити їм сюрприз. «Скільки сірників пішло на храм? - перепитував майстер. - Майже п'ять тисяч, а якщо бути точним, то 4995 штук. І це не рахуючи тих сірників, які слугували мені допоміжним матеріалом для виготовлення внутрішніх перекриттів, балок. А ще я витратив півлітрову банку клею!»
За словами Сергія, найскладніше було робити куполи. «Я не далеко відійшов від оригіналу конструкції: зміцнив куполи дротяною «арматурою», в якості дощок використав папір, а зверху поклав на клей сірникову покрівлю. Дуже кропітка була робота. Зате тепер моя копія повторює всі зовнішні деталі храму», - говоритв Сергій.


На питання, який сенс він бачить в своїх творах, умілець відповідав: «Це краса, створюючи яку, ти відпочиваєш душею... Тут багато потрібно терпіння і посидючості, але все це є гарними ліками від повсякденної метушні». Тоді, у 2011 році, Сергій Кулібаба зізнавався, що мріє створити сірникову копію Троїцького храму в Новомосковську. А ще хоче знайти в Західному Донбасі однодумців.

Дружина про захоплення чоловіка

Віра Петрівна (дружина): «Сергій завжди мав старанність, завдяки якій створює такі вироби. Щоразу вони у нього виходять кращими. Свою останню роботу - копію храму Голубицького - він, дійсно, мені до останнього моменту не показував. Інші вже бачили, а я ні... Мені подобається те, чим чоловік займається, справа в тому, що я сама йому купувала ножиці для обрізання сірників, інший інструмент».

Цікавий факт

У світі з сірників навчилися творити дива - починаючи від крихітних будиночків і закінчуючи величезними архітектурними ансамблями. Найбільший сірниковий виріб, занесений до Книги Гіннеса, - це копія нафтової платформи. Важить він майже одну тонну і підіймається вгору на чотири метри, а його довжина становить понад шість метрів!

автор тексту і фото Олександр Шульга

Остання публікація

Майора поліції з Новомосковська покарали за хабар

У Новомосковську суд покарав майора поліції, визнавши його винним у хабарництві. Посадовець свою провину теж не заперечував. Про це йд...

Найпопулярніше у блозі