Остання публікація

Греко-католики Лозової відзначили Трійцю (фото, відео)

Зображення
Лозівські греко-католики разом зі всією православною спільнотою відзначили День П’ятдесятниці (Свято Трійці, в народі – Зелена неділя). Зокрема, в храмі Преображенської парафії УГКЦ 20 червня відбулася урочиста Літургія.

Як живуть у польській глибинці. Містечко Хшанів (фото й відео)

центральна частина Хшанова

Якось напередодні російсько-української війни соціологи однієї з відомих компаній з'ясували: 77% мешканців південного сходу України жодного разу не були за кордоном. Здавалося б, ну й що з того? Та згодом саме Крим (південь) і Донбас (схід) стали осередками «руського міра» і базою окупантів на наших землях. Неосвіченість і містечковість, звужений до меж свого мікрорайону, вулиці, будинку світогляд завжди були благодатним грунтом для ідеологічних маніпуляцій. Натомість, прагнення зазирнути за обрій, подорожувати світом, спілкуватися з сусідами є чудовим запобіжником від печерного світосприйняття і ксенофобії.

Коли навесні ще довоєнного 2013 року мені довелося побувати в 40-тисячному містечку Хшанів (або Хжанув) на півдні Польщі, я спіймав себе на думці, що перебуваю не де-небудь за кордоном, а, скажімо, в українському Павлограді. Настільки схожими зовні були ці міста. Зрозуміло, вистачало й відмінностей, саме вони й визначали приналежність Хшанова до ЄС.Я вирішив придивитися до них, щоб зрозуміти, наскільки ми близькі чи далекі від Європи. Найхарактерніші моменти своїх спостережень я зберіг у світлинах. Можливо, комусь із читачів, котрі ще не скористалися безвізом, буде цікаво переглянути ці фото і дійти власних висновків щодо життя звичайних європейців – наших сусідів.

Автомобілі і газони

Типовий будинок типового спального мікрорайону Хшанова. Скромно, чисто й акуратно. І жодних стихійних автостоянок на газонах. 
Мої польські колеги, одначе, визнавали: деякі їхні водії не завжди дотримуються цього правила.


А загалом, погодьтеся, чим не прибудинкова територія якого-небудь успішного українського ОСББ?

З вигулом собак поляки теж розібралисяОсь такі таблички, що забороняють вигулювати собак територією газонів, є мало не в кожному дворі польського містечка
Чи порушують хшанівці цю заборону? Можливо. Але, гадаю, собачих екскрементів, недопалків і битого скла в пісочницях і на дитячих майданчиках ви у Хшанові не побачите. Втім...


Дитячі майданчики у них не найкращі, але... більш довговічні

До речі, що стосується дитячих майданчиків у Хшанові - вони не набагато сучасніші і різноманітніші за наші. Принаймі, були ще кілька років тому, коли зроблено ці світлини. Ось цей, приміром, навіть поступається деяким в Україні. Але треба віддати належне ощадливості поляків - видно, що вони не поспішають нівечити чи розкрадати муніципальне майно.

Сірі будинки-коробки прикрасили

Панельні багатоповерхівки Хшанова, збудовані в епоху "розвинутого соціалізму", дуже схожі на наші "шпаківні". Втім, поляки вирішили, що в похмурих сірих коробках їм жити буде нудно, і розфарбували їх у теплі тони. Поставилися до цього з креативом, тож у підсумку вийшло доволі симпатично. До речі, стіни багатьох багатоповерхівок перед фарбуванням ще й утеплили.

Балкони не склять - їх прикрашають квітами

Мандруючи житловими кварталами польського містечка, я помітив, що, на відміну від нас, його мешканці не склять балкони. Ймовірно, тут це заборонено.
Зате дуже часто свої балкончики господарі перетворюють на справжні квітники, а в теплу пору року відпочивають там, сидячи з книжкою. Бачив на власні очі! 

 

Трішки поваги до себе - і ти європеєць

Ті, хто говорить про ментальну прірву між нами і громадянами ЄС, глибоко помиляються. Хіба ці світлини хшанівских будинків, під'їздів та їх мешканців не могли бути зроблені у нас? Трішки поваги до себе, любові до того місця, де ти живеш - і ти точнісінько такий європеєць, як і той, якого ми собі ставимо за взірець.

Сміття збирають роздільно

В Україні про роздільний збір сміття говорять роками. Ситуації принципово не змінили і запроваджені законодавчі новації, які передбачають встановленні контейнерів для окремого виду сміття. Скептики радять нам спочатку виховати в собі культуру користування такими сміттєзбиральниками. А в Хшанові це практикують давно. І, схоже, у них там все виходить.

Бібліотека Хшанова вражає

Мешканці 40-тисячного польського міста дбають не лише про чисті вулиці, а й про свої духовні потреби. Звучить дещо пишномовно, проте, коли ми побачили будівлю місцевої бібліотеки, саме так і подумали. Будівля вражає. Зведено її за кошти ЄС і місцевої громади. Вартість проекту - 16 млн злотих (приблизно 44 млн грн.).

«У них все для людей»

Як сказав мій колега, коли побачив один із шумозахисних екранів у житловому районі Хшанова, «у них все робиться для людей...» Сам екран - це прозора конструкція заввишки в декілька метрів, що відділяє від проїжджої частини житловий сектор. В Україні такі штуки теж уже є.

Без шуму і пилу

Найбільше шумозахисних екранів ми побачили уздовж польських автобанів і інших жвавих трас. Цей ми сфотографували, коли виїжджали на автомагістраль, яка з’єднує Краків із Катовіце. Фахівці кажуть, що такий екран дозволяє знизити шумове забруднення на 30-40 децибел, а також захищає житлову зону від дорожнього пилу.Стрибати дорогою їм теж доводиться

Насправді це міф, що в країнах Євросоюзу всі дороги ідеальні. В усякому разі, автотранспортна система Польщі станом на 2013 рік мала певні вади. У південній частині країни нам іноді доводилося їздити і ось такими залатаними ділянками шосе. Звичайно, це був не автобан, швидше, траса місцевого значення.


Однак, полякам треба віддати належне: поточний дорожній ремонт вони роблять краще за нас і, схоже, завжди своєчасно. Тому ями і ямки на дорогах - тут рідкість. За весь час наших автомандрівок я лише двічі зважив на невеличкі вибоїни на шосе.
Не автобан, але їхати приємно

Це теж далеко не автобан, а другорядна дорога. Але їхати нею було одне задоволення. Видно, що траса досить нова, як і багато доріг у Польщі. Після вступу країни до Євросоюзу (в 2004 році), тут активно будують нові і ремонтують діючі автомобільні магістралі різного рівня.
Євросоюз інвестує в дороги Польщі десятки мільярдів доларів

Українські ЗМІ вже писали, що після того, як Польща стала членом ЄС, вона отримала 70 млрд дол. На будівництво доріг.За задоволення треба платити

На автобані А-4, неподалік Хшанова, є платні ділянки. В одну зі своїх поїздок ми теж скористалися цією автострадою, відповідно, наш водій сплатив за задоволення їхати з комфортом і швидко певну суму. Для цього там встановлені термінали.

Олександр Шульга

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Хроніки ковідного стаціонару. Зі щоденника пацієнта

Лікар-ортопед Костянтин Кравченко: «За своє здоров'я варто боротися»

Шлюбний клубок, жовті вушка і гіпнотичний погляд. Що треба знати про вужів (відео)?