Остання публікація

Нотатки з війни | «Я не можу заснути, тому й бухаю»

Зображення
Телефонна розмова. Брат і сестра. Він тереошник - тут, на сході. Вона – у Львові, майже на іншій планеті.

Знаходить людей і розкриває злочини. На що здатна бельгійська вівчарка Бєша?

Кінолог із Павлограда Лариса Борисенко виховала чотирилапу помічницю, здатну розшукати зниклу людину – живу чи, можливо, вже мертву. А нещодавно ця диво-тварина з породи бельгійських вівчарок допомогла українській команді посісти 2 місце на світовій першості серед собак-рятувальників.

Лариса Борисенко – визнана в Україні тренер-кінолог, ось уже багато років очолює павлоградську організацію Кінологічної Спілки України, має безліч здобутків – як у спорті, так і на волонтерській ниві. Виховує, чи то пак, дресирує, двох вівчарок – малінуа Спаркі і тервюрена Беллону. Обидві «спеціалізуються» на пошуках зниклих людей.

Спорт є спорт

Чемпіонат світу в категорії IPO-R, де збірна України здобула «срібло», проходив 4-7 листопада в Румунії. Його організатором стала Міжнародна кінологічна федерація (FCI). Своє представництво в ній має і Україна. Участь у змаганнях узяли команди 8 країн. 

«Чесно кажучи, це нагадувало авантюру, - розповідає Лариса. - Я вже було поставила крапку у власній спортивній кар’єрі. Але вмовили друзі-кінологи – Марина Немченко та Артем Подлін. Вони готувалися до світової першості в Румунії і потребували ще одного учасника для нашої збірної. Я погодилася, хоча на успіх не розраховувала. Річ у тім, що для нашої країни це були перші змагання під егідою FCI. Їхній формат передбачав командні дії під час виступів, а не індивідуальні, до яких ми звикли. Нам бракувало часу саме на командну підготовку. А головне, моя Бєша взагалі не мала спортивного досвіду».

Та все ж фортуна була на боці українців. Змагатися їм випало в 2-х дисциплінах: «пошуку в лісі» та демонстрації «слухняності» чотирилапих вихованців. Напередодні учасники команди по кілька годин опрацьовували різні варіанти. На «пошук» вийшли під 2-м номером – одразу за чехами. На лісовій ділянці площею близько 5 га кінологічні розрахунки мали знайти 3-х людей, що там «загубилися». Для пошуку організатори відвели максимум 20 хвилин.


«Складність полягала в тому, що всі ми стартували з однієї точки. Переживали, що тварини відволікатимуть одне одного, допоки не зануряться в ліс за власним маршрутом. Але ми чудово впоралися. Навіть більше – виконали завдання й відзвітували про це суддям за рекордний для першості час – 7 хвилин!» - мовить Лариса.


Наступного ранку українська команда першою вивела своїх улюбленців на спортивний майданчик, аби ті синхронно виконали низку завдань і вправ зі снарядами. Дії розрахунків координувала лідерка збірної (
team leader) Ірина Тепла. В підсумку українці здобули 2 місце на чемпіонаті. А перемогу завдяки 3-м додатковим очкам здобули росіяни.


«На жаль, ми їм поступилися. Але що поробиш – спорт є спорт. У росіян колосальний досвід реального пошуку зниклих людей, якого немає у багатьох українських кінологів. Зате наш синьо-жовтий прапор був найбільшим, і ми гордо тримали його над головою, коли стояли на п’єдесталі пошани. Зрештою, для нас, дебютантів, 2-е місце – це неймовірний успіх!» - вважає Лариса Борисенко.

Тіло лежало глибоко під землею

Вона говорить, що своїми нагородами українська команда має завдячувати багатьом людям. Зокрема, регіональним представникам компанії JOSERA, що виробляє корм для домашніх тварин. Спонсори оплатили збірній виготовлення спортивного одягу, а пошили його харків’яни. Форма, в яку вбралися українські кінологи, була дуже стильною і привернула увагу багатьох учасників чемпіонату.


Для Ларисиної вихованиці тервюрена Бєші поїздка в Румунію стала першим гучним успіхом на спортивній арені. Щоправда, сама дресирувальниця зізнається, що готує вівчарку не для показових виступів, а для реальної допомоги людям. Беллона (повна кличка) з’явилася в її домі 3 роки тому.

«У волонтерській роботі мені доводиться часто виїжджати на пошуки зниклих громадян. Тривалий час працювала зі Спаркі. Дивлячись на те, як тварина виснажується, розуміла, що їй потрібний помічник. Влітку 2018 року я була в Словаччині, обмовилася про своє бажання місцевій спортсменці-кінологу. Вона познайомила мене з чеськими собаководами, і ті підібрали мені цуценя бельгійської вівчарки. Своїй вихованиці я дала ім’я на честь давньоримської богині війни, захисту Батьківщини та царства мертвих Беллони», - розповідає Лариса. 

За її словами, Бєші притаманні доброта й наполегливість. Якщо собака відчує певний запах, то йтиме за ним доки не знесиліє. Завдяки вродженим здібностям бельгійські вівчарки часто стають незамінними помічниками криміналістів та надзвичайників. Навчаючи Беллону потрібним навичкам, Лариса використовує власну методику дресирування. Заняття проводить на базі фізкультурно-спортивного комплексу ім. Шкуренка в Павлограді. Саме тут тренується пошуково-рятувальний загін кінологів.

«За 3 місяці від дня народження Бєша вже чудово розрізняла запахи, яким її навчали, - мовить кінолог. - А наприкінці серпня 2021 року вона допомогла поліції розкрити кримінальний злочин в одній із областей України. Наша вівчарка знайшла тіло загиблої людини, яке місцеві оперативники зі службовими собаками шукали кілька місяців. Воно лежало доволі глибоко під шаром землі, цегли, дощок і вапна. Це супер-результат! Загалом на рахунку Беллони четверо знайдених людей».


Лариса Борисенко каже, що попри свою гуманітарну значущість для країни українські кінологи-волонтери досі не мають державної підтримки. Наприклад, щоб вирушити на пошук зниклої людини, павлорадському загону слід вирішити питання, як дістатися до місця призначення й чим повернутися додому.

Олександр Шульга для Вестник Шахтера, (відео надане Ларисою Борисенко)

 

Довідка «ВШ»:


Лариса Борисенко – керівник «Павлоградського пошуково-рятувального кінологічного загону «Антарєс.», тренер секції спорту з собаками ФСК ім. В.М.Шкуренка, керівник Павлоградського міського осередку «Антарєс» ВГО «Кінологічна Спілка України»

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Лікар-ортопед Костянтин Кравченко: «За своє здоров'я варто боротися»

Шлюбний клубок, жовті вушка і гіпнотичний погляд. Що треба знати про вужів (відео)?

Як правильно клепати косу. Поради від сільського косаря з Чернігівщини (відео)