Остання публікація

Нотатки з війни | СЗЧ: поїхав у відпустку і не повернувся

Один мій товариш розповів про свого побратима - бувалого хлопа з категорії 50+. Чоловік сумлінно відвоював понад два роки повномасштабки і ось, раптом, подався у СЗЧ. Зробив то зопалу - не інакше.

- Вважай, це був один із наймотивованіших бійців нашого підрозділу, - журиться вояка. - Але вже як є. Поїхав у відпустку за кордон і, бляха, не повернувся. Написав до нас, щоб не чекали. 

- А причина?

- Та сама, що і в інших - за@бала несправедливість.

- Глобальна?

- Та як сказати. Хлоп у лютому 22-го повернувся з Польщі. Мав там хорошу роботу, сім'ю до себе перевіз. Коротше, з Україною його фактично нічого не пов'язувало. А тут примчав на війну.

- Ми тоді всі були на підйомі. Мотивація зашкалювала, дай Боже. Про дємбєль не загадували...

- Отож бо. Пішов він у військомат, потрапив з нами в один батальйон, воював у мінометці, вижив у кількох с@аках, мав поранення. Зрештою, ВЛК визнала його обмежено придатним.

Минулий рік він на позиції вже не піднімався. І най би так і лишилося. Але мусів пройти переогляд. І вже нова ВЛК позбавила його цих "преференцій". Реально ж хлоп не витягував колишньої роботи. Фізично й морально стерся. То, мабуть, через те й пішов у СЗЧ.

Типова ситуація, зрозуміли причини, але залишити побратимів... Хезе, як тут правильно мало б бути.

- Законних причин списатися він не мав, - пояснює товариш. - Втік - це погано. Бо номінально він лишається бойовою одиницею. На його місце нікого не переведуть, якби й було б кого. З іншого боку, я можу зрозуміти цього "пенсіонера". Він пішов на війну мотивованим добровольцем. Чесно служив. А тут така «підстава» з ВЛК. Утім, ВЛК - то сяка-така причина. Людині просто бракувало тривалого відпочинку. Не відпустки на 15 діб, не ротації, а умовно дємбєля на півроку. Шоб міг із сім'єю пожити. 

- Ну, того би всі ми хотіли.

- Звичайно. І це було би справедливим варіантом. Якщо війна, то ти служиш, а не ховаєшся за довідками чи за кордоном. Але й служба не має бути квитком в один кінець. Скажімо, повоював рік-два - звільнився, а за півроку обов’язково маєш знов призватися. 

- Було би непогано.

- Але @єр до того дійде.

- Чому?

- Бо то політика, рейтинги. Нашо комусь дратувати свій електорат? Ухилянти за тебе не проголосують. 

- Це точно.

- Тому вже як є. Суспільство чмокатиме тебе в @упу, називатиме героєм, але шоб поміняти на нулі – яйця заслабі.

Як склалося з «пенсіонером»-сезечешником у підрозділі мого товариша – я не знаю. Можливо, він-таки повернувся. Насправді, дехто згодом вертається, коли прозріває, яку дурню він вчинив. Але то, напевно, дехто.

P.S. Нещодавно Тexty.org.ua провели опитування серед 128 військовослужбовців ЗСУ щодо причин такого явища, як СЗЧ (самовільне залишення частини). З’ясувалося: «бійці приймали рішення про СЗЧ однаковою мірою як спонтанно (52%), так і продумано (48%)… Добровольці не менш схильні до СЗЧ, ніж примусово мобілізовані… Основні чинники, що підштовхують бійців до втечі: нерозумна бюрократія, корупція, відсутність чітких термінів служби, ротацій та можливостей для відпочинку… Респонденти анонімно заповнювали онлайн-анкети в період із 27 жовтня 2024 року по 1 січня 2025 року».

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Лікар-ортопед Костянтин Кравченко: «За своє здоров'я варто боротися»

Шлюбний клубок, жовті вушка і гіпнотичний погляд. Що треба знати про вужів (відео)?

Як правильно клепати косу. Поради від сільського косаря з Чернігівщини (відео)