Остання публікація
Гірник із Павлограда вже 14 років віддає свою кров іншим людям
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Донорами крові стають із кількох причин. Одні прагнуть допомогти захворілим родичам або знайомим, інші зважуються на це заради порятунку невідомих людей, третіх мотивує і те, й інше. Але байдужих до чужих проблем серед донорів немає. Це засвідчує і приклад павлоградського шахтаря Вадима Величка.
Вадиму 35 років, він гірник підземний з ремонту гірничих виробок дільниці стаціонарного обладнання (УСО) -3 ШУ Тернівське ДТЕК Павлоградвугілля. І донор крові з 14-річним стажем. Навіть більше, регулярно ділиться її компонентами - так званою плазмою.
"Я не з лякливих"
«Уперше я став донором у 2006 році, - розповідає Вадим. - Влаштувався на шахту, встиг трохи попрацювати. І ось одного разу мій наставник Юрій Чесноков, який навчав мене тонкощам професії, запропонував виручити нашого колегу. Той захворів, втратив багато крові і потребував допомоги. Я погодився. Разом з іншими гірниками вирушив на донорський пункт. Сідав у крісло без жодного хвилювання. А після процедури не було і запаморочення в голові. Я не з лякливих, тому з цікавістю спостерігав за діями медиків».
Одним разом справа не обмежилася. Молодий гірник вичитав у медичних інтернет-довідниках про користь систематичного оновлення клітин крові в організмі (стимулює обмін речовин, підвищує імунітет, служить профілактикою аутоімунних і багатьох хронічних захворювань, покращує самопочуття). І вирішив, що регулярно здаватиме кров та її компоненти для потреб лікарень Дніпропетровської області. Тепер він робить це кожні два місяці. За один раз Вадим віддає максимальну дозу - 450 мілілітрів. Навіть більше, щомісяця стає донором плазми крові (її рідкої частини).
Робить це аж ніяк не з меркантильних міркувань. Каже, що завжди готовий був допомогти ближньому, якого зачепила хвороба. А додаткові вихідні до його шахтарської відпустки за донорство - лише невеликі бонуси. Сама процедура забору крові (донація) триває хвилин 15, а забір плазми (плазмаферез) - близько години. Після 5-6 процедур плазмаферезу Вадим кілька тижнів відновлюється. Як і всі постійні донори, він стоїть на обліку в спеціальній базі даних. І в разі потреби медики звертаються до нього за допомогою. На його рахунку вже 25 донацій крові і 16 - плазми.
Долучає до донорства колег-гірників
«Приємно усвідомлювати, що ти, можливо, рятуєш чиєсь життя, - каже шахтар. - Особливо, якщо йдеться про рідних людей чи знайомих. Або коли знаєш, що твоєю кров'ю скористаються для лікування онкохворих, маленьких дітей і поранених бійців. Іноді доводиться здавати кров поза графіком. Це трапляється, коли хтось із пацієнтів терміново потребує переливання крові або плазми, а в обласному банку недостатньо цих запасів. Тоді в Павлоград приїздять забірні групи з Дніпра. Зазвичай я відвідую обласний донорський центр плазми крові. На роботі до цього ставляться з розумінням - колеги мене підмінюють. Але я теж корегую свій донорський графік».
Вадим Величко не лише сам займається доброчинною справою, а
й залучає до неї колег. Разом із ним регулярно відвідують обласний центр забору
крові інші працівники ШУ Тернівське. Це Роман Селіванов, Микола Редявін, Іван
Мантула, Артем Савін, Олексій Чесноков, Станіслав Антюф`єв, Віталій Нізельнік,
Ігор Пятков і Володимир Чуніховській.
«Навіщо мені це потрібно? По-перше, я дійсно хочу бути корисним іншим людям. По-друге, переконуюся, що регулярна здача крові й плазми зміцнює мій організм, робить його більш витривалим. Я активна людина, ходжу до спортзалу, вправляюся зі штангою, гирями. І цілком успішно долаю фізичні навантаження. Зрештою, це також 2 дні вихідних, які я можу додати до відпустки. Стати рекордсменом у донорстві не прагну. Мені це ні до чого», - розмірковує Вадим.
До речі, дружина нашого героя Ліна поділяє його життєву позицію. Разом вони виховують 6-річну доньку Владу. Мріють, що вона виросте людиною з добрим серцем. А татів приклад цьому сприятиме.
У свої 35 років Вадим Величко не лише має досвід донорства, але й чудово розуміється на тонкощах шахтарського ремесла. Він гірник у другому поколінні - його батько Валентин Васильович 28 років віддав роботі на УСО-3 шахти «Самарська». Це та ділянка, де вже 16-й рік працює сам Вадим. У нього вища технічна освіта. У різні роки він працював гірником 5-розряду, майстром, має суміжну спеціальність - моториста підземних установок. Каже, що за шахтарську науку вдячний своєму наставнику - Юрію Чеснокову. Фізично важка праця не заважає нашому герою відчувати себе на своєму місці. Він міцно прив'язаний до свого колективу і сподівається пропрацювати з ним ще не один рік.
Олександр Шульга для Вісник Шахтаря, фото надані Вадимом Величком
Довідка «ВШ» (рекомендації МОЗ):
Донором крові може стати будь-який дієздатна людина у віці
від 18 років, що не має до цього медичних протипоказань. Вага донора не повинна
бути нижчою за 50 кг. За 3 дня до забору крові донору слід відмовитися від
прийому анальгетиків і аспірину, а за 2 дні - від алкоголю. Напередодні здачі
крові не можна вживати в їжу жирні і молочні продукти, а за 2 години до
процедури не слід палити.
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Коментарі
Дописати коментар